درباره ما

حسابداری دانشجویی

اطلاعیه ها و اخبار

ضوابط و مقررات

فرم ها

فناوری اطلاعات

پیوندها

تالار افتخارات
| | | | | | | |

آموزش یکسان، ارزشیابی یکسان

آموزش الکترونیکی
روش استفاده از کلاسهای مجازی و آموزش الکترونیکی
▪️ با سلام و احترام خدمت همکاران گرامی و آرزوی سلامتی
ضمن تشکر از همراهی اساتید و همکاران گرامی در ارایه آموزش دروس نظری در نیمسال جاری به صورت غیرحضوری، با توجه به شروع کلاسها در بسترهای آموزش الکترونیکی از هفته آینده، جهت اطلاع همکارانی که تاکنون موفق به استفاده از این زیرساختها نشده‌اند مطالب زیر را به عرض می‌رساند. ضمنا یک کلاس آموزشی برای معرفی این دوسامانه در نظر گرفته شده است که در انتها اطلاعات آن آمده است.
سامانه‌های اصلی ارایه آموزشهای الکترونیکی که در این ایام می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند:
۱- سامانه در‌س‌افزار شریف (cw.sharif.edu): جهت تعامل غیرهمزمان با دانشجویان و اشتراک محتوا با قابلیت‌های اصلی زیر:
- انتشار محتوای آموزشی شامل اسلاید، جزوه، فیلم کوتاه، صوت
- ارایه تمرین (با تعیین مهلت) و دریافت پاسخ تمارین از دانشجویان
- برگزاری انواع آزمون تستی و تشریحی (با تعیین زمان شروع و پایان آزمون)
- تالار گفتگو
توجه: جهت ایجاد کلاس، ابتدا لازم است صفحه درس در سامانه درس‌افزار ایجاد شود. برای این منظور در سامانه آموزش (edu)، در منوی «خدمات آموزشی» گزینه «دروس ارایه شده استاد»، در لیست دروس ترم، در مقابل نام هر یک از دروس، دکمه «ایجاد/بروزرسانی در CW» را کلیک نمایید تا به صورت خودکار صفحه درس در سامانه درس‌افزار ایجاد و دانشجویان کلاس مربوطه به آن اضافه گردند.
در صورتی که برای اولین بار از سامانه CW قرار است استفاده کنید، بر روی گرینه «ورود به سامانه» در گوشه سمت چپ بالای صفحه کلیک نمایید. نام کاربری شما همان کد استادی (مشابه نام کاربری در سامانه آموزش) است و برای دریافت گذرواژه از گزینه فراموشی رمز عبور استفاده نمایید.
۲- سامانه کلاسهای مجازی(vclass.ecourse.sharif.edu) : جهت برگزاری کلاسهای مجازی به صورت برخط و همزمان با قابلیتهای اصلی زیر:
- تعامل با دانشجویان به صورت صوتی و تصویری
- نمایش اسلاید (با قابلیت نوشتن بر روی اسلاید و نمایش نشانگر ماوس)
- تخته (نوشتن با استفاده از قلم یا ماوس)
- اشتراک صفحه نمایش
- پخش فایلهای چندرسانه‌ای (صوت و فیلم)
- چت متنی
- مدیریت شرکت‌کنندگان در کلاس (اعطای مجوز، مسدود‌سازی و ...)
با توجه به تاکید معاونت محترم آموزش و تحصیلات تکمیلی و رضایت بیشتر دانشجویان از سامانه کلاسهای مجازی، مجددا یادآور می‌شود که همکاران گرامی برای بهره‌مندی از این سامانه می‌توانند به یکی از دو روش زیر اقدام نمایند.
۱- برگزاری کلاس به شیوه پیشین با استفاده از کلاس مجازی ایجاد شده برای هر یک از همکاران
- در صورت تمایل به داشتن کلاس به این شیوه، کافی است همکاران درخواست خود را از طریق ایمیل به elearning@sharif.edu ارسال نمایند.
- در این شیوه یک کلاس برای همه دروس استاد ایجاد می‌شود. این کلاس برای برگزاری دیگر جلسات از راه دور نیز قابل استقاده است.
- کلاس ایجاد شده به این شیوه، امکان ورود مهمان دارد و لذا امکان ورود افراد ناشناس به اتاق وجود دارد.
- در صورت استفاده از این شیوه، برای برگزاری کلاسهای حل تمرین لازم است درخواست ایجاد کلاس مجزای حل تمرین داده شود.
۲- برگزاری کلاس با ورود از طریق سامانه درس‌افزار (ایجاد خودکار کلاس مجازی درس توسط سامانه درس افزار)
- جهت ایجاد کلاس، ابتدا لازم است صفحه درس در سامانه درس‌افزار ایجاد شود. برای این منظور در سامانه آموزش (edu)، در منوی «خدمات آموزشی» گزینه «دروس ارایه شده استاد»، در مقابل لیست هر یک از دروس، دکمه «ایجاد/بروزرسانی در CW» را کلیک نمایید تا به صورت خودکار صفحه درس در سامانه درس‌افزار ایجاد و دانشجویان کلاس مربوطه به آن اضافه گردند.
- برای ورود به کلاس مجازی درس، برای اولین بار ابتدا وارد سامانه درس‌افزار CW و سپس صفحه درس موردنظر شوید./ بر روی دکمه «شروع ویرایش» در قسمت سمت راست بالای صفحه کلیک نمایید. / سپس در بلوک «اضافه کردن یک بلوک» گزینه «سامانه کلاسهای مجازی» را انتخاب نمایید. با این کار یک بلوک برای ورود به کلاس مجازی اضافه می‌شود. / از این پس شما، دستیاران و دانشجویان کلاس مربوطه با کلیک بر روی دکمه «ورود به کلاس مجازی» می‌توانید وارد کلاس شوید.
- در این شیوه، صرفا دانشجویان کلاس مربوطه می‌توانند وارد کلاس مجازی درس شوند و امکان ورود افراد ناشناس به صورت مهمان وجود ندارد.
- برای حل تمرین درس، دستیاران آموزشی نیز از همین طریق می‌توانند وارد کلاس شده و استفاده نمایند. کافی است دستیار آموزشی را به شرکت‌کنندگان کلاس اضافه نمایید. راهنمای افزودن دستیار آموزشی در سامانه در‌س‌افزار CW وجود دارد.
راهنمای استفاده از سامانه: https://vclass.ecourse.sharif.edu/help
ویدیوهای آموزشی کار با سامانه: https://www.skyroom.online/directory/web-app-video
ورود به سامانه آموزش الکترونیک: https://vclass.ecourse.sharif.edu/ch/elearning
فیلم جلسه روز گذشته در خصوص معرفی سامانه های آموزش الکترونیک: http://ocw.sharif.edu/course/id/210
جلسه مجازی معرفی سامانه‌های آموزش الکترونیکی:
جهت آشنایی همکارانی که تا کنون موفق به استفاده از این دو سامانه (و خصوصا سامانه کلاسهای مجازی) نشده‌اند، یک جلسه آموزشی روز شنبه ۱۶ فروردین ساعت ۱۷ (مشابه آنچه که در اسفند ماه برگزار گردید) برگزار خواهد شد. ضمنا این جلسه آموزشی ضبط شده و فیلم آن در اختیار همکاران قرار خواهد گرفت. برای شرکت در این جلسه لطفا به کلاس مجازی مرکز آموزشهای الکترونیکی در این لینک مراجعه نمایید (ترجیحا با مرورگر کروم) و با استفاده از گزینه «میهمان» وارد کلاس شوید.
خواهشمند است جهت تعامل در کلاس، پیش از ورود به کلاس از اتصال میکروفون و در صورت نیاز وبکم به سیستم خود و صحت عملکرد آن اطمینان حاصل نمایید.